Inwestowanie w papiery wartościowe może być bardzo opłacalne.
Kluczowe aspekty
Akcje uprzywilejowane dają swoim właścicielom pewną przewagę nad posiadaczami zwykłych kapitałowych papierów wartościowych.
Preferowane papiery wartościowe różnią się w zależności od rodzaju:
- Zbiorczej. Jeżeli zyski spółki są niewielkie, dywidendy nie mogą być wypłacane, pod warunkiem że zarząd tak zdecydował. Jednocześnie pozostaje obowiązek zapłaty utraconego dochodu. Oznacza to, że w przypadku poprawy sytuacji finansowej spółki jest on zobowiązany do przeniesienia na posiadacza akcji skumulowanych wszystkich zgromadzonych dywidend.
- Kabriolet. W ustalonym okresie posiadacz takich akcji może wymieniać je na zwykłe papiery wartościowe lub wszelkie inne preferowane papiery wartościowe. A z góry określa się ich proporcjonalność obrotu do innych akcji.
Istnieją inne rodzaje preferowanych kapitałowych papierów wartościowych. Na przykład nie ma kumulacji niewypłaconych dywidend z akcji niekonkurencyjnych. Papiery wartościowe z udziałem umożliwiają akcjonariuszom otrzymywanie nie tylko zwykłych płatności, ale także dodatkowych.
Plusy i minusy
Akcje uprzywilejowane mają wyraźne zalety przed zwykłymi. Dają one stały dochód, który firma płaci w pierwszej kolejności. Zmienność akcji uprzywilejowanych jest niższa niż w przypadku akcji konwencjonalnych. Są one lepiej przystosowane do długoterminowego inwestowania. Zwrot inwestycji dla akcjonariusza odbywa się w pierwszej kolejności, jeżeli spółka ogłosiła upadłość.
Akcje uprzywilejowane mają swoje wady. Ich posiadaczom odmawia się prawa głosu. Nie mogą one wpływać na decyzje zarządu. Ponadto firma ma możliwość wycofania się w dowolnym momencie. Akcjonariusz zostanie zwrócony, ale może nawet nie wyjaśnić przyczyny wycofania.
Post Akcje Uprzywilejowane pojawił się pierwszy na G-Forex.net.